... TURPINOT PAR IZTĒLI

Iztēles nozīmīgums sportiskā snieguma uzlabošanā jau ir pierādīts un tiek plaši pielietots sporta profesionāļu vidē. Bet vai iztēles un pašiedvesmas metožu pielietošana varētu palīdzēt sportistam ātrāk atveseļoties traumas periodā? Pēdējā laika pētījumi ir pierādījuši, ka varētu gan. Zinātnieki joprojām pēta prāta saistību ar fizisko veselības stāvokli, un atrod arvien jaunus pierādījumus tam, ka, lietojot noteiktus prāta vingrinājumus un metodes, un veidojot pozitīvu attieksmi, ir iespējams paātrināt fizisko atveseļošanos.

Pirms pāris gadiem tika veikts pētījums, kurā  salīdzināja sportistus, kuri atveseļojās ātrāk un sportistus, kuri atveseļojās lēnāk pēc traumas. Rezultātā tika iegūti dati, ka tie sportisti, kuru rehabilitācijas process noritēja ātrāk:

· uzņēmās personīgu atbildību par savu atveseļošanās procesu;

· viņiem piemita augsta motivācija, vēlme un apņēmība;

· viņus vairāk atbalstīja ģimene, draugi utt.;

· viņi uzturēja kopumā pozitīvu attieksmi;

· bieži pielietoja iztēli un citas vizualizācijas tehnikas;

· ticēja veiksmīgam atveseļošanās rezultātam.

Pastāv ļoti daudz gadījumu, kuros ir iespējams pielietot iztēli vai pašiedvesmu, lai uzlabotu fizisko stāvokli. Kā piemēram, lai mazinātu sāpes, pēctraumas atlabšanas periodā un stresa, trauksmes mazināšanā. Ir arī daudzi citi gadījumi, kad šīs tehnikas var pielietot un pētījumi šajā jomā turpinās joprojām.

Iztēles pielietošana sāpju mazināšanai

Galvenā iztēles pielietošanas ideja šajā gadījumā balstās uz pilnīgi relaksēta stāvokļa panākšanu, jo tad, kad muskuļi ir relaksētā stāvoklī, tie nav savilkti. Iztēles tehnikas, kas vērstas uz relaksāciju, parasti ir saistītas ar vieglas masāžas iztēlošanos, atrašanos siltā, saulainā pludmalē vai siltā aromātiskā vannā. Dažiem sportistiem atbrīvoties no sāpēm palīdz vizualizācijas vingrinājums, kurā viņi iedomājas sevi atvienotu no sava ķermeņa, piemēram „izelpojot sevi ārā” ar katru izelpu.

Iztēles pielietošana pēctraumas periodā

Līdzīgi kā sāpju mazināšanas gadījumā, arī šeit var pielietot vizualizācijas tehnikas. Piemēram iztēlojoties, ka lauztais kauls tiek salīmēts kopā. Daži sportisti to vizualizē iedomājoties kādas siltas, dziedējošas krāsas uz traumētās vietas, kas veicina siltuma sajūtas radīšanu.

Regulāri trenējot savu iztēli, jūs drīz vien pamanīsiet pirmos rezultātus un tas ļaus uzturēt pozitīvu un optimistisku attieksmi ilgtermiņā.

Semināru kalendārs

Pēdējais mēnesis Februāris 2024 Nākošais mēnesis
P O T C Pk S Sv
week 5 1 2 3 4
week 6 5 6 7 8 9 10 11
week 7 12 13 14 15 16 17 18
week 8 19 20 21 22 23 24 25
week 9 26 27 28 29

SPORTA BLOGS