PALĪGS PSIHOLOĢISKAJĀ SAGATAVOŠANĀ

Blogā RIO SPĒĻU MĀCĪBA rakstīju, ka sportista psiholoģiskās sagatavotības pamati sākās jau pašā sportisko gaitu sākumā. Analogi kā fiziskā sagatavotība, tā arī psiholoģiskā sagatavotība lielā mērā nosaka sportista nākotni un arī psiholoģiskās sagatavotības pamatus nākotnei ieliek jaunatnes treneris. Diemžēl, ne visi jaunatnes treneri pievērš pienācīgu uzmanību psiholoģiskai sagatavošanai. Lielākā kļūda – uzskatīt, ka psiholoģiski var sagatavot ar psiholoģiskām metodēm, pastrādājot pāris nedēļas pirms sacensībām. Paradumi sāk veidoties visātrākais 21 dienas laikā, bet lai tie nostiprinātos vajadzīgs ap 90 dienām. Pie tam, tas ir veiksmīgas darbības minimālais laiks. Tāpēc psiholoģiskajai sagatavošanai jāatvēl pienācīga uzmanība un tā jāveic tikpat regulāri kā fiziskā, tehniskā un taktiskā sagatavošana.  Papildus grūtība psiholoģiskajā sagatavošanā ir tā, ka viena vecuma sportisti ir psiholoģiski ļoti dažādi un darbs ar viņiem prasa individuālu pieeju, nevis grupas darbību. Lai atvieglotu un sekmētu psiholoģisko sagatavošanu jaunatnes vecumā, iesaku trenerim savai treniņu grupai vai komandai izstrādāt savus desmit baušļus, kuros noteikt, ko nedrīkst un kas noteikti jāievēro sportistiem šajā, treniņu grupā vai komandā trenējoties. 

Šādu baušļu esamība, to zināšana un ievērošana būs jūtams palīgs trenerim gan audzināšanas, gan psiholoģiskās sagatavošanas darbā. Izstrādājot šādus savus baušļus, treneris ierosmi var smelties no dažādu reliģisko konfesiju desmit ticības pamatdogmām, kā arī no citiem analogiem avotiem. Man ļoti simpātiskas liekas, tā saucamās, desmit angļu gudrības, kuras, iespējams, nav tik zināmas kā desmit baušļi jeb dekalogs ticīgajiem. Lūk, šīs desmit angļu gudrības:

  1. Dzīve ne vienmēr ir taisnīga, bet tomēr laba!
  2. Neko netaupi īpašiem gadījumiem. Īpašais gadījums ir šodien!
  3. Jebkuras problēmas priekšā dziļi ievelc elpu un atbildi sev uz jautājumu: Vai tiešām tam būs liela nozīme pēc gadiem?
  4. Laiks dziedē gandrīz visu. Dod laikam laiku!
  5. Nav svarīgi kā tu jūties piecēlies. Saģērbies un ej cilvēkos!
  6. Atceries – pats labākais vēl ir priekšā!
  7. Neuztraucies – Dievs acis nepiever ne uz mirkli!
  8. Skaudība ir veltīgs laika patēriņš. Tev jau ir viss kas vajadzīgs!
  9. Tev nav jāuztraucas par to ko citi par tevi teiks vai padomās!
  10. Kaut arī dzīve nav pārsieta ar krāšņu lentu, tā tomēr ir dāvana.

 

No šādām un analogām gudrībām treneris var smelties idejas, veidojot savas treniņu grupas vai komandas baušļus, lai ikdienas treniņu darbā sekmīgāk realizētu gan audzināšanas, gan psiholoģiskās sagatavošanas darbu. Jāatceras, ka līdztekus zinātniski izstrādātām un aprobētām psiholoģijas metodēm, iedarbīgas var būt citas metodes un gudrības, analogi kā oficiālai medicīnai palīdz tautas medicīna.

Semināru kalendārs

Pēdējais mēnesis Augusts 2020 Nākošais mēnesis
P O T C Pk S Sv
week 31 1 2
week 32 3 4 5 6 7 8 9
week 33 10 11 12 13 14 15 16
week 34 17 18 19 20 21 22 23
week 35 24 25 26 27 28 29 30
week 36 31

SPORTA BLOGS

Statistika

Šodien:3
Šomēnes:214
Kopā:270821